Each year during the ESA Annual Meeting, students are offered the opportunity to present their research and win valuable prizes. Listed below are the results from the Student Competition for the President's Prize at the 2022 Joint Annual Meeting of the Entomological Societies of America, Canada, and British Columbia in Vancouver. Learn more about the Student Competition for the President's Prize, and see results from other years.

Student Competition Infographic
Student Infographics: General 1st Place Anna Pasternak University of Kentucky
2nd Place Erinn Dady University of Illinois
Student Competition Poster
Grad MUVE: Behavior and Genetics 1st Place Mara Short University of Arizona
2nd Place Kylee Noel University of Illinois
Grad MUVE: Invasive Species and Vector Control 1st Place Madeline Whelphley New Mexico State University
2nd Place Casandra Madden University of Manitoba
Grad PBT: Behavior and Ecology 1st Place Gagandeep Brar North Dakota State University
2nd Place Luke Hearon University of Illinois
Grad PBT: Biochemistry and Genetics 1st Place Jinmo Koo University of Kentucky
2nd Place Alexis Hoopman University of North Carolina
Grad P-IE: Biocontrol 1st Place Alireza Shokoohi University of Maryland
2nd Place Ariane Vossen Institut de Recherche et Développement en Agroenvironnement
Grad P-IE: Biodiversity and Behavior 1 1st Place Lillian Auty University of Guelph
2nd Place Mackenzie Howse University of Northern British Columbia
Grad P-IE: Biodiversity and Behavior 2 1st Place Marco Ponce Kansas State University
2nd Place Laine Hackenberg Colorado State University
Grad P-IE: Insect Herbivory 1st Place Matheus Gerage Sacilotto University of Nebraska
2nd Place Jordan Withycombe Colorado State University
Grad P-IE: IPM 1st Place Gabriela Inveninato Carmona University of Nebraska
2nd Place Sasha Tuttle University of British Columbia
Grad P-IE: Social Insects and Conservation 1st Place Liam Whiteman The Ohio State University
2nd Place Jonae Antonytte Sayama University of Guam
Grad SysEB: Biodiversity and Ecology 1st Place Jessica Mullins University of California
2nd Place Tristan Barley University of Illinois
Grad SysEB: Evolution 1st Place Keertana Tallapragada University of Tennessee
2nd Place Ying Fei Lin Brigham Young University
Undergrad MUVE and PBT: General 1st Place Joseph Cleaves Univeristy of Maine
2nd Place Sherry Du Univeristy of Toronto
Undergrad PBT: General 1st Place Kyri Forman Utah Valley University
2nd Place Darby Bennett University of Scranton
Undergrad P-IE: Biodiversity and Behavior 1st Place Lavinia Sherrill McDaniel College
2nd Place Hailey D. Grzemkowski  McDaniel College
Undergrad P-IE: IPM and Ecology 1st Place Emma Critchfield University of Missouri
2nd Place Milan Chauhan University of Nebraska
Undergrad SysEB: Biodiversity 1st Place Erika Rivera University of North Carolina
2nd Place Hunter Ivey University of North Carolina
Undergrad SysEB: Microbes and Evolution 1st Place Ellecyn Brimley Brigham Young University
2nd Place Marissa Ohran Utah Valley University
Undergrad SysEB: Social Insects and Conservation 1st Place Elizabeth Sakulich The Ohio State University
2nd Place Kathryn Naherny University of Florida
Student Competition 10-Minute Paper
Grad MUVE and PBT: Behavior and Ecology 1st Place

Claire Gooding (tied)

Melissa Rosalez (tied)

Simor Fraser University

University of Texas Rio Grande Valley

2nd Place Kara Fikrig Cornell University
Grad MUVE and P-IE: Biodiversity and Ecology 1st Place Lucy Guarnieri The Ohio State University
2nd Place Kristy McAndrew Mississippi State University
Grad MUVE and P-IE: Pests, Extension, and Forensic 1st Place Amber MacInnis Florida International University
2nd Place Olivia Lang The Ohio State University
Grad MUVE and P-IE: Pollinators 1st Place Jennifer Zavalnitskaya Michigan State University
2nd Place Genevieve van der Voort University of Northern British Columbia
Grad MUVE: Genetics and Genomics 1st Place Holly Nichols University of Wisconsin
2nd Place Joanie King Texas A&M University
Grad MUVE: Molecular and Cellular Biology 1st Place Joseph Velenovsky University of Florida
2nd Place Dominique Magistrado The Ohio State University
Grad MUVE: Urban and Structural Pests 1st Place Johnalyn Gordon University of Kentucky
2nd Place Isabelle Lucero University of Kentucky
Grad MUVE: Vector Biology and Management 1 1st Place Sarah Rothman University of Maryland
2nd Place Jonathan Hernandez Texas A&M University
Grad MUVE: Vector Biology and Management 2 1st Place Emmanuel Hung Simor Fraser University
2nd Place Blythe Lawson University of Arkansas
Grad MUVE: Vector Surveillance 1st Place Corey Day University of Tennessee
2nd Place Yasmin Tavares University of Florida
Grad PBT and SysEB: Biocontrol 1st Place Emma Chilcoat Southern Illinois University
2nd Place Laura Fricke University of Minnesota
Grad PBT: Apiculture 1st Place Robert Lu University of Alberta
2nd Place Emily Carlson Oregon State University
Grad PBT: Behavior and Ecology 1st Place Clancy Short University of Florida
2nd Place Kayla Gaudet Acadia University
Grad PBT: Biochemistry and Ecology 1st Place Matthew Muzzatti Carleton University
2nd Place Aaron Fairweather University of Guelph
Grad PBT: Genetics and Insecticide Resistance 1st Place Cole Meier Vanderbilt University
2nd Place Rosa Lozano University of Minnesota
Grad PBT: Genetics and RNAi 1st Place Frederico Hickmann Universidade de São Paulo
2nd Place Daniel Heschuk University of Manitoba
Grad PBT: IPM 1st Place Dawson Kerns University of Tennessee
2nd Place Adelaine Abrams University of California
Grad PBT: Microbes 1st Place Derek Huck University of Georgia
2nd Place Rachel Dockman University of Georgia
Grad PBT: Physiology 1st Place Christopher Brennan Texas A&M University
2nd Place Lindsey Mack University of California
Grad PBT: Toxicology 1st Place Michelle Hotchkiss University of Ottawa
2nd Place Nicole DesJardins Arizona State University
Grad P-IE: Behavior and Chemical Ecology 1st Place Asim Renyard Simor Fraser University
2nd Place Amanda Quadrel Rutgers, The State University of New Jersey
Grad P-IE: Behavior and Pollinators 1st Place Antonia Elizabeth Musso University of Alberta
2nd Place Larissa Pereira Lima University of Florida
Grad P-IE: Behavior, Biocontrol, and IPM 1st Place Eleanor Lane Virginia Polytechnic Institute and State University
2nd Place Claire Schloemer Auburn University
Grad P-IE: Biocontrol - Invasive Species 1st Place Pedro Toledo University of Georgia
2nd Place Leah Gastonguay University of Missouri
Grad P-IE: Biocontrol - Parasitoids 1st Place Jacqueline Buenrostro Colorado State University
2nd Place Julian Cosner University of Tennessee
Grad P-IE: Biocontrol - Predators 1st Place Maggie MacDonald University of Alberta
2nd Place Carly Demers University of Windsor
Grad P-IE: Biocontrol 1 1st Place Olivia Andrews Virginia Polytechnic Institute and State University
2nd Place Magdeline Anderson Kansas State University
Grad P-IE: Biocontrol 2 1st Place Sarah Lisak University of Minnesota
2nd Place Scott Lee Louisiana State University Agricultural Center
Grad P-IE: Biodiversity - Horticulture 1st Place Sally Nelson University of Minnesota
2nd Place Hayden Bock Cornell University
Grad P-IE: Biodiversity, Ecology, and Pollinators 1st Place Isabella Petitta Pennsylvania State University
2nd Place Nicole Wonderlin Michigan State University
Grad P-IE: Chemical Ecology 1st Place Morgan Thompson Texas A&M University
2nd Place Kyle Van Camp University of Alberta
Grad P-IE: Chemical Ecology and Host-Plant Resistance 1st Place Emily Russavage Texas A&M University
2nd Place Marice Lopez University of Florida
Grad P-IE: Conservation and Ecology 1 1st Place Michelle Pham The Ohio State University
2nd Place Anna Starkey The Ohio State University
Grad P-IE: Conservation and Ecology 2 1st Place Anna Skye Bruce University of Wisconsin
2nd Place Chan Dolan University of Minnesota
Grad P-IE: Invasive Species 1 1st Place Sadia Crosby University of Maine
2nd Place Connor Sturr Purdue University
Grad P-IE: Invasive Species 2 1st Place Michelle Garwei Au University of Hawai'i
2nd Place Zihan Hong Purdue University
Grad P-IE: IPM 1st Place Dowen Jocson Washington State University
2nd Place Olivia Trase Pennsylvania State University
Grad P-IE: IPM - Field Crops 1 1st Place Josée Kelly University of Guelph
2nd Place Natasha Umezu University of Nebraska
Grad P-IE: IPM - Field Crops 2 1st Place Kyle Akred The Ohio State University
2nd Place Mikaelison da Silva Lima University of Nebraska
Grad P-IE: IPM - Field Crops 3 1st Place Pheylan Anderson University of Minnesota
2nd Place Taylore Sydnor Virginia Polytechnic Institute and State University
Grad P-IE: IPM - Field Crops 4 1st Place Izailda Santos University of Florida
2nd Place Kyle Paddock University of Missouri
Grad P-IE: IPM and Insecticide Resistance 1st Place Mary Jane Lytle Mississippi State University
2nd Place Grace Sward The Ohio State University
Grad P-IE: Microbes and Molecular Tools 1st Place Erik Roldan, Sr. University of Florida
2nd Place Minhyung Jung Gachon University
Grad P-IE: Pollinators 1st Place Danielle Rutkowski University of California
2nd Place Thomas Meinzen Montana State University
Grad P-IE: Vectors of Plant Disease 1st Place Lidia Komondy Cornell University
2nd Place Natalie Constancio Michigan State University
Grad P-IE: Vectors of Plant Disease and Plant Pests 1st Place Debra Wertman University of British Columbia
2nd Place Rekha Bhandari Cornell University
Grad SysEB: Behavior and Ecology 1st Place Alyssa Canova Texas A&M University
2nd Place Alina Lorenzo University of Florida
Grad SysEB: Biodiversity 1st Place Evan Waite Arizona State University
2nd Place Rin Krichilsky Colubmia University
Grad SysEB: Biodiversity and Ecology 1st Place Aaron Goodman American Museum of Natural History
2nd Place Lillian Khristina Hendrick University of Florida
Grad SysEB: Biodiversity and Evolution 1st Place Patricia Wooden Clemson University
2nd Place Natalie Saxton Cleveland Museum of Natural History
Grad SysEB: Biogeography 1st Place Rachel Glynn Northern Arizona University
2nd Place Brenna Decker Utah State University
Grad SysEB: Ecology 1st Place Sarah Britton University of Arizona
2nd Place Aswaj Punnath University of Florida
Grad SysEB: Evolution 1 1st Place Zachary Griebenow University of California
2nd Place Elyssa Loewen University of Regina
Grad SysEB: Evolution 2 1st Place Amanda Markee Florida Museum of Natural History
2nd Place Rodolfo Probst University of Utah
Grad SysEB: Pollinators and Conservation 1st Place Sydney Bird Pennsylvania State University
2nd Place Sarah Spence Pennsylvania State University
Grad SysEB: Taxonomy and Morphology 1st Place Raine Ikagawa University of Arizona
2nd Place Jessica Awad State Museum of Natural History Stuttgart
Undergrad MUVE and PBT: Evolution and Genetics 1st Place Noelle Gamett Brigham Young University
2nd Place Taylor Hori Michigan State University
Undergrad MUVE: Behavior and Ecology 1st Place Eve Meyer Simor Fraser University
2nd Place Miele McGowan Simor Fraser University
Undergrad P-IE: Behavior and Ecology 1st Place Jenelle Breen Simor Fraser University
2nd Place Julia Wooby Rutgers, The State University of New Jersey
Undergrad P-IE: IPM 1st Place Chloe Weingarten Mayo High School
2nd Place Grace Wang  University of British Columbia
Undergrad SysEB: Biodiversity 1st Place Elizabeth Boshers University of Texas
2nd Place Laura-Anne Browning University of Northern British Columbia
Undergrad SysEB: Evolution and Ecology 1st Place Alison Jennings  The Ohio State University
2nd Place Hannah Bodmer University of Minnesota